Prečo sú dôležité zimné pneumatiky

Keď klesnú teploty pod 7 C je najvyšší čas na výmenu letných pneumatík za zimné. Zimné pneumatiky majú hlboký členitý dezén a veľký počet malých lamiel, ktoré im zabezpečujú priľnavosť a umožňujú dobrý záber. Pri nízkych teplotách letné pneumatiky výrazne strácajú priľnavosť k povrchu cesty a to vďaka tomu, že strácajú elasticitu a tvrdnú, čím sa dramaticky predlžuje ich brzdná dráha. Najdôležitejšou vlastnosťou zimných pneumatík je výborná priľnavosť a záber na každom povrchu v zimnom období. Vďaka mäkkým zmesiam a špeciálnemu členitému dezénu s lamelami sa dokáže auto ľahšie zachytiť na povrchu vozovky, nestráca ovládateľnosť a má optimálnu brzdnú dráhu a záber. Vlastnosti zimných pneumatík sa dosahujú tým, že do ich zmesi sa pridáva Silika, čo je plnivo na báze oxidu kremičitého, ktorý nahrádza sadze. Zmes s vysokým obsahom Siliky tvrdne pri výrazne nižších teplotách (až -30C), čím sa dosahujú požadované jazdné vlastnosti v zimných podmienkach.

ráfky

Kde sa vzali?
V našich klimatických podmienkach sa prvé zimné pneumatiky začali používať začiatkom 90.-tych rokov. Dôvody boli dva: Nástup výkonnejších vozidiel si žiadal špecializované „obutie“ a klimatické podmienky na väčšine nášho územia neumožňovali uspokojivo riešiť situáciu kompromisnými celoročnými pneumatikami. Za ostatných takmer 20 rokov ich podiel na obutí vozidiel v zime dramaticky narástol. V SR prezúva zimné za letné pneumatiky asi 55% vodičov. V porovnateľných krajinách západnej Európy je to v priemere 65%.
 Ako spoznám zimnú pneumatiku?
Zrozumiteľným znakom pre každého je označenie M + S na bočnici. Z anglického mud and snow (blato a sneh). Niekedy sa toto označenie používa v tvare M.S. alebo M & S.
 Viete čo znamená popis na bočnici zimnej pneumatiky?
Rozliční výrobcovia popisujú bočnice svojich pneumatík rovnako, upravujú to totiž medzinárodné normy. Rozdiel býva iba v grafickej úprave.
Čo je pre mňa z tohto popisu dôležité?
Pre Vás ako užívateľa najmä rozmer pneumatiky, dezén, index rýchlosti /SI/, index nosnosti /LI/, či sa jedná o zimnú pneumatiku a DOT-ka, ktorá označuje vek pneumatiky. Pozor! Rozmer pneumatiky, index rýchlosti a nosnosti musia vyhovovať údajom vo Vašom technickom preukaze. Označenie M + S a vek pneumatiky je dôležitý z hľadiska vlastností pneumatiky.

hliníkové disky

Ako sa rozdeľujú zimné pneumatiky?
Delení je veľa, za všetky najmä podľa použitia na vozidle:

  • Osobné pneumatiky
  • 4×4 pneumatiky
  • Ľahké nákladné pneumatiky
  • Nákladné pneumatiky
  • Podľa výkonu (platí pre osobné a 4×4 pneumatiky)
  • Kompaktná trieda (spravidla do 15“)
  • Performance trieda (spravidla nad 15“)
  • Podľa dezénu / Nesmerové /Smerové (smer montáže vždy v zmysle šípky a nápisu Rotation)
  •  Asymetrické nesmerové (montáž vždy s nápisom AUSSEN/OUTER, resp. OUTSIDE/INSIDE viditeľným z vonkajšej strany vozidla)