Lietanie zabíja?

V televízii občas počuješ, že spadlo lietadlo a zomrelo pri páde 150 ľudí. Nikdy neprezentujú, koľko letov denne bolo úspešných. Ak by sa malo informovať o každom jednom lete, zrejme by sme celý deň nepočúvali o ničom inom. Médiá radi prezentujú len zlé udalosti, čo dáva ľuďom pocit veľkého nebezpečenstva. Ďalším možným dôvodom strachu je práve strach z výšok. Niekedy sa môže človeku prísť zle, ak sedí pri okne a pozrie sa von. Ak sa ale nebudete pozerať do okna, nemá vám byť prečo zle.

vrak

Cítite sa skutočne ako na zemi, pretože nemáte dôvod myslieť si niečo iné. Jednoznačne dobrým dôvodom je aj strach z veľkého množstva ľudí. Ak pravidelne cestujete, určite ste si všimli, že v lietadlách nie je príliš veľké miesto na nohy ani na osobný priestor. Naviac sa tam objavujú možno tváre, ktoré vám nemusia byť úplne sympatické alebo správanie ľudí, ktoré si vy predstavujete inak. Existuje jednoducho veľa vecí, ktorých sa môžete báť, no štatistiky hovoria, že lietadlo je najbezpečnejšia forma transportu.

Prečo? V skutočnosti je oveľa väčšia šanca, že zomriete v aute cestou na letisko než v lietadle samotnom. Pri robení štatistík je dôležitým údajom aj počet prejdených kilometrov. V tomto lietadlá nemožno porovnávať s autami či autobusmi. Od počtu kilometrov sa totiž odvíja počet obetí, čím sa určite pri takých vzdialenostiach stáva menším. V médiách väčšinou poukazujú na lety. Čo však nepočuješ, sú každodenné nehody v cestnej doprave. Ak by médiá mali informovať o všetkých nehodách, nestačil by nám ani celý deň na prezentovanie takých nešťastných udalostí.

auto

Denne sa stávajú nešťastia, ktoré si veľakrát vyžiadajú obete na mieste. To ale neznamená, že by ste sa mali vyhýbať akejkoľvek z týchto dopráv. Tento článok mal poukázať na to, že ak sa na to pozrieme z iného uhla, doprava je nebezpečná vo všeobecnosti a leteckú zaraďujeme k tým bezpečnejším. Ak sa totiž na lietadle pokazí motor, dokáže ísť stále s polovičným, čo sa o autách povedať nedá. Vzhľadom na to, že na verejnosti je už od dávna prezentované prevažne zo, ničoho sa netreba báť. Ak sa niečo má stať, tak sa to jednoducho stane.